Jak wybrać okno? - poradnik krok po kroku

Jak wybrać okno? – poradnik krok po kroku

Autor: Marcin Pawelec

Zamierzasz kupić nowe okna? Zastanawiasz się, myślisz, główkujesz, ale tak naprawdę nie znasz się na oknach – dlatego przyjżyj się naszym radom. Na rynku obecnie jest bardzo duży wybór okien. Laik wybiera szyby, materiał, z których okno jest zrobione, czy kolor stolarki. Ale to nie wszystkie istotne parametry dobrego okna!


Jak udowodniają badania, wymiana okien może obniżyć rachunki za energię nawet od 7 do 15 % na rok! Ale nowe okna to także ładny wygląd Twojego domu czy mieszkania, dobry przepływ powietrza czy izolacja od uciążliwych hałasów. Ważne też, by po zakupie łatwo było je… umyć! 

    Pierwszą kwestią, którą powinniśmy się zająć przy wyborze okien jest wybór rodzaju szyby. Warto nadmienić, że przy instalacji okien w nowych lokalach, wszystkie potrzebne parametry okien są uzgodnione w projekcie technicznym przygotowanym przez architekta. Jednak, gdy chcemy zająć się tą kwestią indywidualnie, trzeba umieć dopasować szybę tak, by spełniała nasze wymagania. 
    Każdy ma inne potrzeby i możliwości finansowe. Dlatego w tym miejscu trzeba skupić się głównie na tym, by nasze nowe okna były „jak najcieplejsze”,  tzn. by współczynnik przenikania ciepła U, który może wynosić od U=1,4–1,7 W/m2K, był jak najniższy. Normy budowlane określają to, w jakiej strefie klimatycznej znajduje się dom/mieszkanie oraz to, czy pomieszczenie jest ogrzewane, czy nie. Inna wartość dopuszczalna jest dla piwnicy, a inna dla okna w kuchni. 
    Bardzo ważną, o ile nie najważniejszą kwestią jest materiał z jakiego okno jest wykonane. W tym miejscu mamy bardzo mały wybór – najczęściej w ofercie firm na rynku polskim możemy kupić okna PVC i okna drewniane. Rzadziej spotyka się okna metalowe czy połaciowe (otwierane najczęściej przez obrót dookoła poziomej osi przechodzącej przez środek okna). W tym miejscu musimy wziąć po uwagę trzy bardzo ważne czynniki – możliwości finansowe, naszą wrażliwość estetyczną i… skłonność do wygody. 
    Jeżeli dysponujemy skromnymi środkami, lepiej wybrać okna plastikowe. Wśród tanich okien drewnianych częściej możemy natknąć się na takie, które zrobione są ze słabego materiału. Okna plastikowe są tworzone z PVC, który jest jednorodnym materiałem, mogą różnić się tylko profilem i jakością wykonania. Ale uwaga! – niech najniższa cena nie będzie najważniejszym kryterium wyboru okien!
    Dalszą kwestią jest profil okna. Systemy profili różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, liczbą i układem komór, wzajemnym położeniem skrzydła i ościeżnicy, rozwiązaniem wentylacji i odwodniania, położeniem uszczelek, rodzajem wzmocnień oraz wyglądem estetycznym. Wszystkie te parametry mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła, wygodę użytkowania oraz, rzecz jasna – cenę. 
    Bardziej istotną kwestią, jeśli nie najistotniejszą jest wybór okuć okiennych. Stanowią one najważniejszą – pracującą część okna. Jest to część okna, która pozwala w użytkowaniu między innymi na stopniowe uchylanie, mikrowentylację czy blokadę okna. 
    I na koniec trochę milsze i łatwiejsze kwestie, takie jak aranżacja okna i montaż (ale tę kwestię zostawmy na sam koniec). Obecnie na rynku istnieje wiele sklepów, które w swojej ofercie mają elementy do dekoracji naszych okien, które estetycznie dopełnią wystrój pomieszczeń, a zarazem są funkcjonalne, proste w montażu i obsłudze. Nic, tylko dopasować je do swoich nowo kupionych okien! 
    Został jeszcze montaż okien, którym ktoś się zająć! Najlepiej powierzyć tę kwestię fachowcom. Szukając opinii o firmach montujących okna wartość przejrzeć Internet, a szczególnie fora i portale, na których można ocenić wykonanie montażu. Koniecznie zwróćcie też uwagę na serwis, warunki i długość gwarancji – im dłuższa, tym lepiej – producent jest pewien, że jego produkty przetrwają lata.
    Jak widzicie nie taki straszny diabeł straszny! Uzbrojeni w podstawowe informacje techniczne, wizję swojego domu z nowymi oknami, oraz opinie zasięgnięte wśród znajomych oraz w Internecie możemy śmiało udać się do sklepu lub autoryzowanego przedstawiciela sprzedającego nasze wymarzone okna. Mam nadzieję, że dzięki tym radom wybierzecie solidne okna, które będą służyć długie lata!

Autoryzowany Salon Sprzedaży Okien  Vetrex w Radomiu
http://vetrex.radom.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Leave a Comment

Nasi partnerzy

usługi płytkarskie i glazurnicze poznań
Usługi płytkarskie i glazurnicze
Marketing deweloperski