Budowa domu coraz prostsza

Budowa domu coraz prostsza

Autor: Adrian Turski

Tradycja mieszkania w domach jednorodzinnych jest silnie zakorzeniona. W budynkach jednorodzinnych według szacunków z 2013 roku mieszka ponad 53% Polaków. Nie dziwi więc fakt, że bardzo popularne jest marzenie o budowie własnego lokum.


Jednak budowa domu nie wiąże się jedynie z oczywistymi kosztami. Oprócz kupna działki budowlanej, projekty i wybudowania domu w cały proces inwestycji trzeba włożyć ogromne ilości wolnego czasu. Znalezienie odpowiedniej działki budowlanej oraz projektu domu to tylko wierzchołek góry lodowej. Potem jest już tylko trudniej.

Na wstępie powinniśmy wykonać badania geologiczne i zlecić adaptację projektu (jeżeli kupiliśmy gotowy wybierając z setek ofert biur projektowych) do warunków gruntowych. Równolegle powinniśmy wystąpić o warunki przyłączy do administratorów instalacji biegnących obok naszej działki. Może się okazać, że przyłącza będzie trzeba ciągnąć z całkiem innego miejsca niż moglibyśmy się spodziewać. Z ważnych rzeczy potrzebna nam jest mapa do celów projektowych wykonana przez geodetę. Następnie możemy rozpocząć starać się o pozwolenie na budowę. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć szereg dokumentów. Oprócz tego potrzebujemy kierownika budowy z odpowiednimi uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi. Pozwolenie na budowę możemy otrzymać szybciej lub później. Wszystko zależy od sprawności lokalnej jednostki administracyjnej. Może się okazać, że w naszym wniosku są braki, a wtedy okres oczekiwania na rozpoczęcie prac budowlanych może się wydłużyć.

Gdy już wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy rozpocząć budowę od.. odebrania dziennika budowy. Teraz weszliśmy już w najważniejszy etap inwestycji. Gdy chce się prowadzić budowę samemu również do łatwych nie należy. Trzeba organizować materiały oraz wykonawców kolejnych etapów robót. Dopilnowanie wszystkie samemu jest bardzo czasochłonne.

Ostatnim etapem jest zakończenie budowy i uzyskanie zgody na użytkowanie. W tym celu trzeba skompletować wniosek do odpowiedniego organu składający się z niemal 30 załączników.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej firm budowlanych oferujących kompleksową budowę domu. Zajmują się one wszystkimi formalnościami i organizują całą budowę od początku do końca. Odciążają w ten sposób inwestora, któremu pozostaje jedynie odbieranie poszczególnych etapów inwestycji.


Adrian Turski – kompleksowa budowa domówLicencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Leave a Comment

Nasi partnerzy

usługi płytkarskie i glazurnicze poznań
Usługi płytkarskie i glazurnicze
Marketing deweloperski