Dom energooszczędny, czyli jaki?

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Autor: Roman Czarnacki

„Dom energooszczędny” – hasło często spotykane w prasie, telewizji czy na stronach internetowych. Laik zapytany o znaczenie tego terminu powiedziałby coś o ekologii, niskim zużyciu prądu, oszczędności, małych kosztach ogrzewania itp. Pewnie każdy miałby swoją definicję. Ale czym tak naprawdę są domy energooszczędne?

Co to jest dom energooszczędny?

Energooszczędny dom to taki, który wymaga małej ilości energii do ogrzania swojej powierzchni. Istnieje coś takiego jak wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Wskaźnik określa jaką ilość energii potrzebujemy, w ciągu roku, do ogrzania 1m2 powierzchni budynku. Wylicza się go w dosyć skomplikowany sposób, określony w Polskiej Normie, biorąc pod uwagę różne parametry budynku, przede wszystkim współczynniki przenikania ciepła wszystkich elementów domu: ścian, stropów, dachu, okien itd.

W budynkach mieszkalnych wykonanych w systemie tradycyjnym, wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi średnio 100 kWh/m2/rok. Przyjmuje się, że dom energooszczędny ma ten wskaźnik nie większy niż 70 kWh/m2/rok..

Cechy domów energooszczędnych

O energooszczędności domów należy myśleć już w fazie projektowania. Projekty domów energooszczędnych muszą uwzględniać wszystkie najważniejsze cechy takich budynków. Prostą bryłę domu, optymalne rozmieszczenie okien i drzwi, minimalną ilość mostków termicznych, a także uwzględnić zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych.

Najważniejszą sprawą jest zapewnienie jak najmniejszego ubytku ciepła z budynku, poprzez zminimalizowania występowania mostków cieplnych (termicznych). Narożniki budynku, nadproża, łączenia balkonów ze stropem, to najczęstsze miejsca występowania takich mostków. Dlatego bryła budynku powinna być możliwie prosta, zaprojektowana najlepiej na planie prostokąta. Okna i drzwi powinny być tak usytuowane, żeby można było wykorzystać naturalne ciepło słoneczne do dodatkowego dogrzewania budynku. Okna powinny mieć możliwie niski współczynnik przenikania ciepła.

Domy energooszczędne powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. Na pokrycie dachu najlepszym wyborem są dachówki ceramiczne. Na ściany zewnętrzne bloczki z betonu komórkowego, ze względu na najwyższy poziom izolacji termicznej. Oczywiście można stosować inne materiały, ale należy pamiętać o odpowiednim ociepleniu ścian i innych elementów. Do ocieplenia budynku można użyć odpowiedniej klasy styropianu lub wełny mineralnej.

Domy energooszczędne z drewna

Domy z drewna, z samej natury są ekologiczne i energooszczędne. Mogą to być domy wykonane z bali lub domy szkieletowe.

Drewno posiada zdolność absorpcji i uwalniania ciepła z otoczenia, dlatego dom z bali w naturalny sposób reguluje temperaturę wewnątrz budynku, w zależności od temperatury otoczenia. W lecie chłodzi wnętrze, zimą ogrzewa. Dom z bali, dobrze wykonany, jest kilka razy bardziej szczelny niż domy budowane z innych materiałów.

Domy szkieletowe, to domy wykonane z gotowych drewnianych prefabrykatów dowożonych na miejsce budowy i tam montowanych. Do budowy takich domów wykorzystuje się drewno, płyty OSB, a do ocieplenia wełnę mineralną. Mogą być wykańczane elementami drewnianymi, jak i standardowymi materiałami budowlanymi.

Domy drewniane ocieplone wełną mineralną nie tylko mają znakomite parametry termoizolacyjne, ale również akustyczne – są ciepłe i chronią przed hałasem z zewnątrz. Szybko się je stawia i są bardzo trwałe, wytrzymują nawet ponad 100 lat. No i zdecydowanie mniej kosztuje ich ogrzewanie dlatego są naprawdę energooszczędne.


Artykuł we współpracy z firmą magbos.com, która zajmuje się budową domów z drewna w technologii szkieletowej o standardzie energooszczędnym.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Leave a Comment

Nasi partnerzy

usługi płytkarskie i glazurnicze poznań
Usługi płytkarskie i glazurnicze
Marketing deweloperski